W naszych biurach na stałe zadomowiła się dmuchana piłka do siedzenia. Wielu z nas korzysta z niej, by zniwelować bóle pleców, które nam dokuczają przy długich godzinach pracy przy biurku. Jak dobrać piłkę rehabilitacyjną, tak, by nie zrobić sobie nią krzywdy? Podpowiadamy, czym powinniście się kierować przy wyborze piłki do siedzenia.

W czym pomaga piłka biurowa?

Dmuchane piłki znalazły swoje zastosowanie w gabinetach rehabilitacyjnych, jak i na siłowni. Pomagają mięśniom wrócić do pełni zdrowia, wzmacniają je, przy odpowiednim korzystaniu, nawet rozluźniają. Nic dziwnego, że znalazły więc swoje miejsce także w biurze. Są coraz częściej używane do siedzenia przy biurku, mają zastępować fotel. Przez to, że piłka balansująca jest niestabilną kulą, by pozostać w miejscu, musimy spiąć nasze mięśnie. Dzięki siedzeniu na piłce możemy nauczyć się poprawnej postawy naszego ciała, wzmocnimy mięśnie, a to pomoże nam zniwelować bóle kręgosłupa, które mogły być spowodowane nieprawidłowym siedzeniem na krześle.

Na co zwrócić uwagę, kupując piłkę do siedzenia przy biurku?

Decydując się na piłkę balansującą, musimy zachować czujność. Ważny jest dla nas jej kształt, rozmiar, a nawet struktura. Kluczowy jest także materiał i jego grubość. Warto wybrać tworzywo, które nie będzie się ślizgać po powierzchni, ponadto powinno być wytrzymałe i elastyczne. Bezpieczniej dla nas, jeśli wybierzemy dmuchaną piłkę z jak największym obciążeniem maksymalnym. Trzeba zwrócić uwagę czy piłka posiada certyfikaty i atesty, szukaj oznaczeń takich jak TUV i CE. Istnieją też różne rodzaje piłek rehabilitacyjnych, m.in.: piłki „fasolki”, z wypustkami, małe z pianki ABS, mini piłki i klasyczne piłki gimnastyczne. Do siedzenia idealna będzie ta ostatnia.

Jak dobrać rozmiar piłki do siedzenia przy biurku?

Do siedzenia przy biurku najlepiej sprawdzi się piłka dużych rozmiarów, jednak musi być ona dobrana do wzrostu osoby siedzącej. Na rynku są dostępne piłki w wielu rozmiarach, najmniejsza dostępna piłka ma średnicę około 45 cm, największa aż 95 cm. Mniejsze piłki będą idealne dla dzieci, większe dla dorosłych. Jednak nie ma co sugerować się wiekiem. Jeśli masz mniej niż 150 cm wzrostu, odpowiednią piłką dla ciebie będzie ta o średnicy 45 cm. Osoby, które mieszczą się w przedziale 150-160 cm wzrostu powinny wybrać taką, której średnica wynosi 55 cm. Piłka o średnicy 65 cm będzie dobra dla osoby, która mierzy od 161 do 170 cm. Dla osób wysokich, od 171 do 185 zaleca się piłki o średnicy 75 cm.

Kiedy już masz wybrany odpowiedni rozmiar piłki rehabilitacyjnej, ważne jest, by poprawnie na niej usiąść. Nie zapomnij o tym, by stopy dotykały ziemi, a nogi tworzyły kąt prosty. Biodra muszą znajdować się w tej samej linii co kolana lub odrobinę wyżej, jeśli znajdują się poniżej kolan, musisz nadmuchać piłkę lub kupić piłkę o większej średnicy.

Jeśli zdecydujesz się na zakup piłki do siedzenia przy biurku, wpierw udaj się na konsultację do fizjoterapeuty, który pomoże dobrać ci piłkę dostosowaną do twojego ciała. Pozwoli ci to uniknąć ewentualnych kontuzji, które mogłyby wyniknąć z nieprawidłowego korzystania z piłki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *