Kiedyś wykorzystywana do ćwiczeń, była w każdej siłowni, teraz znajdziemy ją… w biurze. Piłki gimnastyczne zastąpiły krzesła biurowe. Miały one niwelować ból pleców podczas siedzenia i zapewnić prawidłową postawę ciała. W dzisiejszym artykule opiszemy wam, jak poprawnie siedzieć na piłce gimnastycznej.

Po co siedzieć na piłce przy biurku?

Dmuchane piłki od dawna są wykorzystywane przy różnych ćwiczeniach rehabilitacyjnych, ponieważ pomagają one wzmocnić mięśnie pleców i brzucha. W czym pomaga siedzenie na piłce? W tym samym. Piłka gimnastyczna jest niestabilna, więc cały czas lekko się kołysze, wymusza na naszych mięśniach pracę, jeśli chcemy utrzymać się w miejscu. Żeby utrzymać równowagę, musimy wyprostować kręgosłup, piłka tym sposobem pomaga nam nauczyć się poprawnego siedzenia, dzięki nawykowi nie powinniśmy zrobić sobie krzywdy, siedząc przy biurku tyle godzin.

Prawidłowa postawa kręgosłupa przy biurku

Często pracując przy komputerze, musimy pamiętać, by się nie garbić, co przy ośmiu godzinach pracy może być ciężkie, ale jest to niezmiernie ważne. Czemu? Jeśli nasz zły nawyk garbienia pleców będzie się pogłębiał, możemy nabawić się zwyrodnień kręgosłupa, takich jak lordoza oraz kifoza. Jeśli borykasz się z garbieniem pleców, piłka do siedzenia przy biurku może być pomocna w walce ze złymi nawykami.

Jak powinno się siedzieć na piłce?

Jeśli zdecydujemy się na piłkę w miejscu pracy, trzeba ją dobrać z rozwagą. Piłka powinna być dostosowana do naszego wzrostu. Kolejną ważną kwestią, o której należy pamiętać, to by kolana nie znajdowały się w tej samej linii co biodra, biodra muszą być odrobinę wyżej, trzeba przez to pamiętać o regularnym pompowaniu, jeśli będziemy czuć, że siedzimy coraz niżej.

Jeśli odczuwasz ból przy siedzeniu na piłce w pracy, wróć do tradycyjnego krzesła. Każdy ból, który czujesz, jest informacją, że coś jest nie tak. Nie ignoruj go. Możliwe, że twoje mięśnie są za słabe i będą potrzebowały trochę czasu, nim przyzwyczają się do siedzenia na piłce gimnastycznej. Wprowadzaj więc piłkę do swojej przestrzeni biurowej stopniowo, powoli. Zacznij od kilku minut dziennie i jeśli nic cię nie boli, możesz sukcesywnie wydłużać czas o dodatkowe pięć czy dziesięć minut. Zbyt długie korzystanie z piłki rehabilitacyjnej, kiedy nie jesteście do niej przyzwyczajeni, może pogłębić wasze istniejące problemy związane z bólem pleców. Słuchaj swojego ciała uważnie, możliwe, że twoje ciało szybko się przystosuje do nowych warunków, ale wcale tak nie musi być. Specjaliści uważają, że ciągły czas siedzenia na piłce przy biurku nie powinien przekraczać trzech godzin. Pamiętaj więc by robić sobie przerwy od piłki.

Pamiętaj, by zachować ostrożność na piłce. Jest ona niestabilna, przez co zwiększa ryzyko upadku, a to już może prowadzić do różnych urazów. Jeśli decydujesz się zmienić swoje krzesło biurowe na piłkę gimnastyczną z powodu narastającego bólu pleców, najpierw udaj się do fizjoterapeuty, bo możliwe, że przyczyna bólu jest inna niż garbienie się nad komputerem.

3 komentarze on Jak siedzieć na piłce do siedzenia przy biurku?

  1. Z tą piłką nie da się ćwiczyć, próbowałam w ciąży, a co dopiero siedzieć. Nie wiem jak ktoś może na niej komfortowo pracować.

  2. Serio to takie dobre? Jakoś sobie nie wyobrażam, żebym mogła siedzieć na piłce w trakcie pracy. Przecież wciąż się chyba na tym kiwasz. Jeszcze bym się wywaliła xd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *