Urządzanie biura, w którym będzie pracować wiele osób, wcale nie jest takie proste. Dużą popularnością cieszą się biura open space, w których pracownicy siedzą blisko siebie. To może nieco utrudnić zakup odpowiednich mebli potrzebnych do komfortowej pracy. Jakie wybrać biurka, kiedy blisko pracuje kilka osób?

Biurka wielostanowiskowe, czyli jakie?

Zaaranżowanie przestrzeni, w której będzie pracować wiele osób może być problemem. Głównie chodzi o zapewnienie każdemu pracownikowi miejsca, w którym będzie mógł komfortowo wypełniać swoje obowiązki. W dużych pomieszczeniach można postawić biurka wielostanowiskowe. Przeważnie są one przeznaczone dla 4 osób. Blat znajduje się na jednej wysokości, natomiast jego rozmiar jest dopasowany do wielu użytkowników. Biurka do biura w typie open space porównasz online na www.meblobranie.pl, większość z nich została wyposażona w otwory przelotowe na kable do urządzeń biurowych, dzięki temu łatwiej będzie zachować porządek na wspólnym blacie.

Biurka w open office

Biurka jednoosobowe dla pracowników

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w biurze open space stawiać biurka jednoosobowe. Najważniejsze, żeby zachować ich wspólny charakter, by były np. w tym samym kolorze, posiadały udogodnienia w postaci szuflad, wysuwanych półek na klawiaturę itp. Oddzielne biurko to często większy komfort dla pracownika. W przypadku zakupu takich mebli warto kierować się wielkością blatu. Jeśli osoby pracujące w firmie korzystają z dodatkowych urządzeń, np. monitorów czy klawiatur, wówczas należy zadbać o to, żeby nie tylko mieściły się one na biurku, ale też, żeby pracownik mógł komfortowo z nich korzystać. Bardzo ważne w pracy biurowej jest zachowanie odpowiedniej odległości od oczu do ekranu.

Jak ustawiać biurka w open space?

Przy aranżowaniu open space, najważniejsze jest odpowiednie zaplanowanie, gdzie mają stanąć biurka. Rodzajów ustawień jest co najmniej kilka. Popularnym rozwiązaniem jest stawianie biurek obok siebie. Znajduje to zastosowanie w przypadku mebli pojedynczych. Biurka są wtedy ustawiane bokami do siebie lub naprzeciwko. W takim przypadku warto rozważyć montaż ścianek działowych, które zapewnią pracownikom odrobinę prywatności.

Kolejnym rozwiązaniem jest stawianie biurek w układzie otwartym, np. na kształt litery U. Takie ustawienie zapewnia pracownikom interakcję między sobą. Sprawdza się, kiedy w biurze często dochodzi do dyskusji, organizowane są „burze mózgów” itp.

Open space można też zagospodarować elastycznie, czyli postawić biurka w taki sposób, jak umożliwiają to warunki architektoniczne. Ważne przy tym jest zapewnienie pracownikom dostępu do naturalnego światła. Najlepiej, jeśli będzie ono padało z boku. Praca w miejscu, gdzie światło pada zza monitora lub prosto w ekran nie jest dla nikogo komfortowa i to należy wziąć pod uwagę. Istotne jest także zachowanie odległości między pracownikami przy takim mieszanym ustawieniu biurek. Na jedną osobę w danym pomieszczeniu ma przypadać co najmniej 13 m3, warto się do tego stosować, aranżując open space.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *