Urządzanie biura, w którym będzie pracować wiele osób, wcale nie jest takie proste. Dużą popularnością cieszą się biura open space, w których pracownicy siedzą blisko siebie. To może nieco utrudnić zakup odpowiednich mebli potrzebnych do komfortowej pracy. Jakie wybrać biurka, kiedy blisko pracuje kilka osób?

Biurka wielostanowiskowe, czyli jakie?

Zaaranżowanie przestrzeni, w której będzie pracować wiele osób może być problemem. Głównie chodzi o zapewnienie każdemu pracownikowi miejsca, w którym będzie mógł komfortowo wypełniać swoje obowiązki. W dużych pomieszczeniach można postawić biurka wielostanowiskowe. Przeważnie są one przeznaczone dla 4 osób. Blat znajduje się na jednej wysokości, natomiast jego rozmiar jest dopasowany do wielu użytkowników. Biurka do biura w typie open space porównasz online na www.meblobranie.pl, większość z nich została wyposażona w otwory przelotowe na kable do urządzeń biurowych, dzięki temu łatwiej będzie zachować porządek na wspólnym blacie.

Biurka w open office

Biurka jednoosobowe dla pracowników

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w biurze open space stawiać biurka jednoosobowe. Najważniejsze, żeby zachować ich wspólny charakter, by były np. w tym samym kolorze, posiadały udogodnienia w postaci szuflad, wysuwanych półek na klawiaturę itp. Oddzielne biurko to często większy komfort dla pracownika. W przypadku zakupu takich mebli warto kierować się wielkością blatu. Jeśli osoby pracujące w firmie korzystają z dodatkowych urządzeń, np. monitorów czy klawiatur, wówczas należy zadbać o to, żeby nie tylko mieściły się one na biurku, ale też, żeby pracownik mógł komfortowo z nich korzystać. Bardzo ważne w pracy biurowej jest zachowanie odpowiedniej odległości od oczu do ekranu.

Jak ustawiać biurka w open space?

Przy aranżowaniu open space, najważniejsze jest odpowiednie zaplanowanie, gdzie mają stanąć biurka. Rodzajów ustawień jest co najmniej kilka. Popularnym rozwiązaniem jest stawianie biurek obok siebie. Znajduje to zastosowanie w przypadku mebli pojedynczych. Biurka są wtedy ustawiane bokami do siebie lub naprzeciwko. W takim przypadku warto rozważyć montaż ścianek działowych, które zapewnią pracownikom odrobinę prywatności.

Kolejnym rozwiązaniem jest stawianie biurek w układzie otwartym, np. na kształt litery U. Takie ustawienie zapewnia pracownikom interakcję między sobą. Sprawdza się, kiedy w biurze często dochodzi do dyskusji, organizowane są „burze mózgów” itp.

Open space można też zagospodarować elastycznie, czyli postawić biurka w taki sposób, jak umożliwiają to warunki architektoniczne. Ważne przy tym jest zapewnienie pracownikom dostępu do naturalnego światła. Najlepiej, jeśli będzie ono padało z boku. Praca w miejscu, gdzie światło pada zza monitora lub prosto w ekran nie jest dla nikogo komfortowa i to należy wziąć pod uwagę. Istotne jest także zachowanie odległości między pracownikami przy takim mieszanym ustawieniu biurek. Na jedną osobę w danym pomieszczeniu ma przypadać co najmniej 13 m3, warto się do tego stosować, aranżując open space.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *