Osoby, które pracują wiele godzin przed komputerem, wiedzą doskonale, jak istotne jest dobranie odpowiedniego fotela biurowego. Mając ergonomiczne krzesło, zapobiegamy bólom kręgosłupa czy głowy, zmęczeniu, podnosi się tym samym nasz komfort pracy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotela dla programistów i innych osób, które pracują przy biurku?

Ergonomiczne fotele biurowe, czyli jakie?

Osoby, które spędzają długie godziny przed laptopem, najczęściej sięgają po fotele lub krzesła ergonomiczne. Takie mają regulowane elementy oraz dopasowują się do kształtu ciała. Przy projektowaniu krzeseł dla programistów i innych osób pracujących w biurach, brane jest pod uwagę ułożenie kręgosłupa. Taki fotel ma zapewnić nie tylko komfort pracy, ale też ułatwić utrzymanie prawidłowej pozycji. Odpowiednie siedzenie podczas pracy może pozwolić na uniknięcie bólu pleców czy głowy. Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę przy zakupie fotela biurowego?

Biuro w salonie

Fotele biurowe z możliwością regulacji

Przy wyborze krzeseł biurowych, istotne jest, by wybrać takie, które mają możliwość regulacji. W biurach fotele mogą nie być przypisane do konkretnej osoby, lepiej więc by była możliwość dopasowania oparcia, siedziska i podłokietników do wzrostu i potrzeb danej osoby. Nie tylko regulacja wysokości ma znaczenie. Ważne jest również odchylenie oparcia i głębokość siedziska. Osoby o różnym wzroście i figurze mogą mieć inne potrzeby, jeżeli chodzi o ustawienie takiego krzesła.

Obowiązkowe podłokietniki w krześle

Niektóre zwykłe fotele biurowe nie mają podłokietników i jest to błąd. Te znacznie odciążają mięśnie i ułatwiają utrzymanie właściwej pozycji, w końcu praca przed komputerem to cały czas wyciągnięte do przodu ręce. Łokcie muszą mieć podparcie, żeby nie męczyły się dłonie, nadgarstki, ale i ramiona. Krzesła bez podłokietników nie są zdrowe dla pracowników. Bez takich udogodnień może dojść pojawienia się bólu pleców.

Materiał wykonania fotela biurowego

Krzesła dla programistów i innych pracowników biurowych mają służyć nam przez lata. Często takie fotele nie należą do najtańszych, należy więc skupić się na materiałach, z których wykonano te meble. Najważniejsze, żeby krzesło biurowe było praktyczne. Chętnie wybierane są modele z obiciem tekstylnym, ponieważ nie jest ono śliskie, latem skóra nie przykleja się do siedziska. Trudniej jednak takie fotele wyczyścić. Biorąc to pod uwagę, lepszym wyborem mogą być fotele biurowe skórzane. Te jednak są przeważnie nieco droższe.

Fotel biurowy czy gamingowy?

Urządzając biuro dla programistów, niektórzy zastanawiają się, czy nie lepiej zainwestować w fotele gamingowe, które stworzone są do intensywnego użytkowania. Decydując się na nie, otrzymujemy dosyć zaawansowane fotele, które poza regulowanymi elementami, często mają funkcję rozkładanych na płasko oparć. Siedziska w takich krzesłach są przeważnie kubełkowe. Fotele gamingowe wyróżnia typowo sportowy design, ale i wyższa cena. Czy są one lepsze od krzeseł biurowych? Nie, o ile wybierzemy fotele ergonomiczne, które zostały zaprojektowane do pracy biurowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *