Urządzenie pokoju dziecięcego wcale nie jest takie proste, szczególnie jeśli ma w nim przebywać dziecko, które idzie do szkoły lub już się uczy. Oznacza to, że należy wygospodarować odpowiednią przestrzeń do nauki, zadbać o biurko i właściwe ustawienie, wybrać ergonomiczne krzesło. O wielu aranżacyjnych zasadach rodzice muszą pamiętać. Wśród nich najważniejsze jest jednak ulokowanie biurka, by dziecko miało zapewniony komfort podczas nauki. Gdzie więc powinno się ono znajdować? Jak ustawić biurko w pokoju dziecka?

Biuro dla dziecka – jak ustawić?

Biurko dla dziecka powinno znajdować się w miejscu, gdzie będzie dostęp to światła słonecznego. Należy jednak pamiętać, że pociecha nie powinna zasłaniać go sobie ręką. Jeśli więc dziecko jest praworęczne, wówczas biurko powinno stać lewym bokiem do okna, a jeśli jest leworęczne, wtedy należy ustawić je bokiem prawym.

Dziecko pracujące przy biurku

Jeśli natomiast w pokoju jest możliwość ustawienia mebla centralnie przy oknie – jeszcze lepiej. W niektórych aranżacjach widoczne jest nawet połączenie parapetu z biurkiem, dzięki czemu można zyskać więcej przestrzeni, np. na monitor. Takie ustawienie zapewni dziecku maksymalny i najdłuższy dostęp do naturalnego światła w ciągu dnia. Warto jednak zadbać o odpowiednie rolety, ponieważ w słoneczne dni promienie mogą być zbyt ostre, wtedy dziecku trudno będzie się skupić lub robić coś na komputerze.

Jak nie ustawiać biurka dla dziecka?

Biurko nie może być ustawione w sposób, który utrudni korzystanie z naturalnego światła. Dzieci nie mogą więc własnym ciałem zasłaniać sobie źródła światła. Niewskazane jest również stawiania biurka w taki sposób, że okno znajduje się centralnie za dzieckiem. Wówczas światło będzie odbijało się w monitorze, co nie jest zdrowe dla oczu. Nie powinno się też stawiać biurka tyłem do drzwi. Lepiej, żeby dziecko miało kontrolę nad przestrzenią i nie wystraszyło się, że słyszy dźwięk wchodzącej nagle osoby.

Jakie biurko dla dziecka wybrać?

Nie tylko samo ustawienie mebli jest istotne. Należy wcześniej wybrać takie biurko, przy którym dziecko będzie mogło wygodnie odrabiać lekcje i się uczyć. Warto wybierać modele z regulowaną wysokością blatu, będą one „rosły” razem z pociechą, a to oznacza mniejsze wydatki w przyszłości. Koniecznie biurko powinno wyposażone być w szuflady, szafki i półki, w których dziecko będzie mogło trzymać swoje książki i akcesoria szkolne. Odpowiednia musi być także głębokość biurka, by dosunąć krzesło na właściwą odległość.

Jakie krzesło do biurka dla dziecka?

Aby zagwarantować dziecku prawidłowe warunki do nauki, konieczne jest wybranie odpowiedniego krzesła. Powinno mieć ono regulowaną wysokość siedziska, podłokietników, oparcia i zagłówka. Dzięki temu nie trzeba będzie szybko kupować nowego fotela, kiedy dziecko będzie rosło. Takie krzesło biurowe powinno być również dla dziecka wygodne. Nie bez znaczenia jest materiał, z którego jest ono wykonane. W większości fotele biurowe mają tapicerowane siedziska, pojawiają się jednak też takie modele, które pokryte są skórą ekologiczną lub naturalną charakteryzującą się lepszą wytrzymałością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *