Czy stare biurko może jeszcze wyglądać efektownie i nadal pełnić swoją funkcję? Oczywiście, że tak. Dzięki odpowiednim zabiegom, stare biurko nie musi wylądować na śmietniku, tylko nadal dobrze służyć. Jak nadać mu nowego wyrazu? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Zdobądź odpowiednie materiały

Prace renowacyjne wymagają użycia odpowiednich narzędzi oraz materiałów. Aby rozpocząć proces odnawiania starego biurka, potrzebne będą następujące narzędzia i akcesoria:

  • folia i taśma malarska,
  • opalarki (łatwiej będzie zedrzeć stare i grube warstwy farby czy lakieru),
  • pędzel do drewna,
  • bawełniane szmatki,
  • skrobak i papier ścierny o różnych oczkach,
  • nowe gałki uchwyty do szuflad,
  • stare gazety,
  • bejca lub lakierobejca do drewna,
  • farba o wybranym kolorze,
  • masa szpachlowa,
  • podkład do drewna.

Mając cały zestaw niezbędnych materiałów i narzędzi, potrzebnych do prawidłowego odnowienia biurka, można przystąpić do działania.

Wyczyść biurko

To najtrudniejszy, najmniej przyjemny i bardzo czasochłonny zabieg. Jednak jest niezbędny, aby cały proces renowacji przebiegł poprawnie, a w finale móc cieszyć się z prawidłowo oczyszczonego biurka. Stare biurko należy dokładnie oczyścić ze wszystkich położonych na nim warstw malarskich, aby otrzymać surowe drewno do dalszej obróbki. Niezależnie od tego ile warstw farb i lakieru pokrywają biurko, najskuteczniej i najszybciej oczyścimy je za pomocą opalarki. Odparza ono nagromadzone warstwy, spulchniając powłokę i sprawiając, że staje się łatwa do podważenie i zdarcia skrobakiem. Gdy już zedrzemy wszystkie warstwy i poprawimy drobniejsze fragmenty skrobakiem, wówczas w ruch idzie papier ścierny. Ma on na celu wygładzenie powierzchni. Na początek używamy do tego papieru o niższej gradacji i stopniowo zmieniamy na drobnoziarnisty. Po wygładzeniu biurka przecieramy je kilkakrotnie mokrą, bawełnianą szmatką.

Uzupełnij ubytki

W sytuacji, kiedy biurko ma jakieś ubytki jak zadrapania, blat lub nogi są wyszczerbione, wówczas koniecznie trzeba je uzupełnić, używając do tego masy szpachlowej. Musi być idealnie dobrana kolorystycznie do koloru biurka. Nakładamy ją obficie za pomocą płaskiego nożyka w wyszczerbione miejsce. Nadmiar zbieramy szpachlą, wyrównując wypełnienie. Czynność tą należy powtórzyć kilka razy, do momentu całkowitego zakrycia ubytku.

Pomaluj biurko

Dotarliśmy do najprzyjemniejszej części całego procesu, czyli do malowania. Zanim jednak rozpoczniemy, warto zabezpieczyć powierzchnie podkładem do drewna. Farba będzie się wtedy lepiej i łatwiej nakładała i co więcej, zagwarantuje to jej lepszą przyczepność. Jeśli planujemy pomalować blat w innym kolorze w stosunku do reszty mebla, wówczas oklejamy je taśmą malarską. Po pomalowaniu i wyschnięciu farby pozostaje jedynie przykręcić do szuflad nowe gałki lub uchwyty. I gotowe.

Dzisiaj bardzo trudno o dobre i wytrzymałe meble. Brakuje mebli solidnych, z dobrych materiałów, odpornych na zniszczenia i upływ czasu. Dlatego, jeśli znajdziemy gdzieś w piwnicy stare meble po dziadkach czy rodzicach, nie wyrzucajmy ich, tylko nadajmy im nowe życie. Dzisiaj za meble stylizowane na „stare” trzeba zapłacić ciężkie pieniądze, a po co to robić, skoro można je mieć za darmo i tylko wystarczy je odświeżyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *