Dziecko idzie do szkoły, a to oznacza ogromne zmiany na wielu polach. To nie tylko nowe wyzwania i obowiązki, ale również zmiany w organizacji pokoju. Dotychczasowe miejsce do zabawy od teraz ma służyć nauce. Największym problemem dla rodziców, jest wybranie odpowiedniego biurka dla dziecka. Dlatego w poniższym artykule, podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas zakupu.

Jak wybrać biurko dla dziecka?

To chyba najczęściej zadawane pytanie przez każdego rodzica, którego dziecka rozpoczyna naukę w szkole. Biurko będzie stanowić nie tylko miejsce do nauki i odrabiania lekcji, ale również do zabawy. Dziecko siedząc przy biurku, będzie malować, rysować, układać puzzle itp. Dlatego musi ono spełniać odpowiednie kryteria, aby zapewnić dziecku prawidłową postawę podczas siedzenia.

Wybierając biurko dla dziecka, trzeba zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • Wysokość blatu

Najkorzystniejszym rozwiązaniem, będzie zakup biurka z regulowaną wysokością. Im większy zakres, tym lepiej, gdyż takie biurko będzie dobrze służyło przez wiele lat. Dziecko rozpoczynające naukę w szkole, przeważnie jest niewielkiego wzrostu, dlatego blat powinien znajdować się na wysokości 55 cm. Optymalna wysokość nie powinna przekraczać 80 cm. Dlatego warto pomyśleć o regulowanym blacie, aby nie musieć bez przerwy kupować nowego biurka, gdy dziecko będzie szybko rosło.

  • Kąt nachylenia blatu

W tym zakresie również istnieje możliwość zakupienia biurka z regulowanym kątem nachylenia. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ dziecko przyjmuje różne pozy w trakcie wykonywania poszczególnych prac. Inaczej dziecko siedzi w trakcie pisania, a inaczej kiedy coś maluje albo rysuje. Dlatego, aby jego praca była wygodna i komfortowa, warto zainwestować w biurko, w którym można będzie wyregulować kat nachylenia w zależności od potrzeb dziecka. Poza tym, dzięki takiemu udogodnieniu, kręgosłup malucha nie będzie obciążony, a plecy będą wyprostowane. Do samego pisania wystarczy kąt 15 stopni, natomiast do wykonywania prac plastycznych, 5 stopni.

  • Wymiary

Powierzchnia biurka musi mieć odpowiednią wielkość, aby zapewnić dziecku komfort podczas nauki. Powinna być uzależniona od wieku, wzrostu oraz zasięgu rąk. Optymalny rozmiar blatu powinien mieć wymiary 50 cm na 70 cm, w przypadku ucznia pierwszej klasy.

Biurko dla dziecka – jakie krzesło?

Również wybór krzesła nie może być przypadkowy. Musi być ono dobrze dopasowane do wzrostu tak, aby stopy opierały się na podłodze pod kątem prostym. Nie może być za wysokie, a nogi nie mogą wisieć nad podłogą. Ma to bardzo niekorzystny wpływ na postawę ciała. W tym wypadku dobrze, aby krzesło również było regulowane, gdyż wówczas można je dostosowywać do wzrostu dziecka w późniejszym okresie. Warto zainwestować w podnóżek, aby dziecko mogło wyprostować sobie nogi i dać im nieco odpocząć od siedzącej pozycji.

Organizacja pokoju

Biurko należy umiejscowić tak, aby dochodziło do niego, jak najwięcej dziennego światła. Dzięki temu, oczy mniej się męczą. Dlatego lepiej ustawić go blisko okna lub bezpośrednio pod nim. Jeśli nie jest możliwe ustawienie biurka blisko okna, wówczas należy zainwestować w lampkę na biurko i wybrać do niej taką żarówkę, której światło będzie najbardziej zbliżone do naturalnego. Nie zaleca się stawianie biurka tyłem do okna lub drzwi wejściowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *