Uczeń spędza przy biurku około 2-3 godzin dziennie, dlatego ważne jest, aby mebel ten był jak najlepiej dobrany. Czym warto kierować się przy wyborze? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Dopasowanie biurka do wzrostu

Biurko powinno być dostosowane do wzrostu dziecka. Pierwsze biurko kupujemy zazwyczaj wtedy, kiedy dziecko idzie do szkoły. Sześciolatki mają przeciętnie 115-125 cm wzrostu. To oznacza, że odpowiednie biurko powinno mieć około 55 cm wysokości. Sam blat powinien być głęboki na około 50 cm i szeroki na 60-75 cm.

Nie trzeba jednak kierować się liczbami. Biurko powinno być dopasowane indywidualnie, dlatego najlepiej sprawdzić w praktyce, jak dziecku się siedzi. Aby to przetestować, dziecko powinno zasiąść przy biurku, przyjmując prawidłową postawę, a zatem zachowując proste plecy, ręce mając oparte swobodnie o blat, a nogi o podłogę. W takiej pozycji kąty między ramieniem a przedramieniem oraz między podudziem a łydką powinny być kątami prostymi. Jeżeli tak nie jest, kręgosłup będzie zbyt obciążony, przede wszystkim w odcinku lędźwiowym.

Jeśli chodzi o blat, to powinien być tak dopasowany, aby dziecko mogło swobodnie dosięgnąć do każdego punktu biurka, nie zmieniając przy tym pozycji.

Nie musimy wybierać biurka o jednym konkretnym rozmiarze. Producenci mebli wychodzą dziś naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują biurka z regulowaną wysokością blatu. Dzięki temu można dopasować stanowisko pracy do użytkownika. Takie biurko może więc rosnąć wraz z dzieckiem.

nauka przy biurku

Wytrzymałość i porządek biurka dla ucznia

Dobre biurko powinno być solidne. Zresztą każdy rodzic z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę, że meble, z których korzystają dzieci, muszą odznaczać się szczególną wytrzymałością. Także i biurko powinno więc być zrobione z materiałów o długiej żywotności. Dzieci miewają też problem z utrzymaniem porządku, dlatego warto wybrać mebel z materiału odpornego na zabrudzenia i łatwego w czyszczeniu. W realizacji tych wytycznych dobrze sprawdza się lakierowane drewno. Żeby jeszcze lepiej uchronić biurko, na blat można położyć podkład.

Styl i estetyka biurka dla ucznia

Biurko powinno nie tylko spełniać swoje zadania, ale też dobrze się prezentować. Dziecko może samo wybrać styl i kolor mebla. Wybór przy wzięciu pod uwagę jego preferencji może lepiej zmotywować dziecko, by uczyło się przy biurku, jednak zbyt krzykliwy mebel może odciągać uwagę od nauki. No i oczywiście przy wyborze biurka trzeba też mieć na uwadze, jak wygląda pokój dziecka. Nowy mebel musi się dobrze komponować z resztą.

Wybór biurka dla ucznia – co jeszcze warto wiedzieć?

A co jeżeli w domu mieszka kilku uczniów? Można sprawić im biurko wielostanowiskowe, wyposażone w przedłużony blat, zapewniający wystarczająco dużo miejsca, by z mebla mogło korzystać więcej niż jedno dziecko. Takie rozwiązanie może być lepsze niż zakup dwóch oddzielnych mebli, zwłaszcza pod względem zaoszczędzonej przestrzeni.

Biurko dla ucznia powinno być wyposażone w przynajmniej jedną szufladę. Dziecko musi mieć przecież miejsce, w którym będzie trzymać przybory do pisania czy rysowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *