Dziecko będące w wieku szkolnym potrzebuje odpowiednich warunków do tego, by się uczyć i odrabiać lekcje. Podstawą będzie więc zaopatrzenie się we właściwe biurko oraz wygodne krzesło. Równie istotne jest także oświetlenie, a z pewnością nie zabraknąć dobrze dopasowanej lampki. Jak ją wybrać?

Lampka na biurko – czy potrzebna?

Najlepszym oświetleniem idealnym do pracy i nauki, zawsze będzie to naturalne. Dlatego najczęściej biurka stawia się blisko okien, by móc korzystać z oświetlenia dobrego dla naszych oczu. Jednakże bardzo często zdarza nam się i naszym dzieciom siedzieć przy biurku także wieczorami, a nawet nocą. W takich przypadkach oprócz głównego oświetlenia sufitowego przyda się także lampka, która dodatkowo doświetli blat. Jej wybór powinien być dobrze przemyślany, ponieważ od tego będzie zależała nie tylko wygoda i komfort, ale i zdrowie dziecka.

Na co zwrócić uwagę wybierając lampkę na biurko dziecka?

Nie wystarczy kupić pierwszą lepszą lampkę biurkową, jak wiadomo, na rynku jest ich duży wybór i mogą się między sobą różnić pod wieloma względami. Warto więc zwrócić uwagę na takie kwestie jak: wielkość i waga, moc i rodzaj żarówki, możliwość regulacji ramienia (kąt nachylenia i odległość), a także to, czy będzie stabilnie stać. Ważne jest także bezpieczeństwo, jeżeli lampka będzie się przewracać, albo zbytnio się nagrzewa, może stanowić zagrożenie dla dziecka.

Jakie światło lampki biurkowej?

W zależności od konkretnej lampki może ona wymagać innego typu żarówek, jednak najistotniejsze będzie to, by zwrócić uwagę na rodzaj i kolor światła. Dla naszych oczu, a zwłaszcza dla oczu dzieci, najistotniejsze będzie, aby światło było jak najbliższe naturalnemu. Dobrze jeżeli moc lampki będzie się mieścić w przedziale od 30 do 100W, jeżeli chodzi o te tradycyjne. Wiele osób poleca obecnie przerzucić się jednak na oświetlenie ledowe. Mają one mniejszą moc, przy jaśniejszym świetle, do tego zużywają mniej prądu.

Jak ustawić lampkę na biurku dziecka?

Ustawienie lampki biurkowej będzie zależało przede wszystkim od tego, którą ręką posługuje się nasza pociecha. Jeżeli jest praworęczna, najlepiej, jeżeli lampka będzie ustawiona z lewej strony, a w przypadku dzieci leworęcznych – odwrotnie. W ten sposób padające światło nie będzie generowało cieni, które zasłonią miejsce pracy. Można też pójść na kompromis i postarać się ustawić lampkę bezpośrednio nad biurkiem, ale nie za plecami dziecka.

Jakie funkcjonalności lampki na biurko dla dzieci?

Lampki biurkowe mogą występować w najróżniejszych wersjach i designie. Nierzadko przybierają wręcz bardzo futurystyczne i baśniowe kształty. Oprócz standardowego oświetlenia bywa, że przy podstawie są zamieszczone dodatkowe przydatne przyborniki, jak choćby pudełeczka i skrytki na różnego typu akcesoria szkolne i papiernicze. Współczesne produkty idąc z duchem czasu, montują także choćby podstawki na smartfona oraz porty USB do ładowania, czy możliwość kontrolowania barwy i natężenia światła.

1 Comment on Jaka lampka na biurko dla dziecka?

  1. Córka zażyczyła sobie nową lampkę i chciałam jej kupić jakąś bardziej bajerancką. Ciekawie brzmi możliwość kontrolowania barwy i natężenia światła, dobrze sprawdzi się do różnych czynności – pisania, czytania czy komputera. Nie wiedziałam nawet, że takie coś istnieje, ale muszę przyznać, że jest to bardzo pomysłowe i godne uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *