Urządzenie domu, zwłaszcza miejsca do pracy twórczej lub zawodowej, gdzie mieści się biurko, to spore wyzwanie. Biurko musi być przede wszystkim wygodne, a także dobrze ułożone. Często ustawia się je koło okna. Czy jednak takie ustawienie biurka to dobry pomysł?

Jak ustawić biurko pod oknem?

Biurko możemy ustawić w różnych miejscach i pod różnymi kątami. Najlepszą opcją jest ustawienie go tak, żeby mieć przed sobą ścianę, która pozwoliłaby na powieszenie na niej tablicy korkowej czy też innych elementów przydatnych w pracy. Dobrze byłoby więc, jeśli okno będzie znajdowało się po prawej albo lewej stronie biurka. Widok okna na wprost mógłby poważnie rozpraszać nas w pracy. Zależnie od tego, czy lubisz przestrzeń, czy też dobrze czujesz się w zamkniętych przestrzeniach, możesz zaaranżować otoczenie biurka tak, aby było jak najbardziej przestrzenne lub zabudowane. Warto w otoczeniu biurka ustawić dobrze oświetlające pomieszczenie lampy, a także powiesić drobne elementy, które zainspirują Cię do twórczej i produktywnej pracy.

Plusy ustawienia biurka pod oknem

Ustawienie biurka pod oknem ma wiele plusów, a jednym z nich niewątpliwie jest fakt, że masz bezpośredni dostęp do przestrzeni. Jeśli pracujesz wiele godzin przed komputerem, Twoje oczy na pewno będą zmęczone. W przypadku pracy przed ekranem zaleca się co godzinę lub częściej oderwanie wzroku od komputera i przeniesienie go na otwartą przestrzeń. Najlepiej jest wtedy patrzeć na zieleń lub w dal. Niewątpliwie, posiadając biurko w niewielkiej odległości od okna, będzie nam dużo łatwiej zachować higienę wzroku.

Dużym plusem postawienia biurka przy oknie jest także światło, zwłaszcza jeśli okno jest duże. W ciepłe i jasne dni, naturalne światło będzie dużym udogodnieniem i pozwoli zachować komfort pracy.

Okno przy biurku to także możliwość oddechu i lepszej cyrkulacji powietrza w cieplejsze dni. Otwarte okno wpuści do pomieszczenia nieco powietrza i odświeży Twój umysł.

Jakie są minusy ustawienia biurka pod oknem?

Ustawienie biurka pod oknem ma z pewnością wiele plusów, ale jak wszystko, może też mieć minusy. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie dużo się dzieje, lub widoki za Twoim oknem naprawdę zapierają dech w piersiach, ustawienie biurka pod oknem może być dla Ciebie zgubą i niezłym rozpraszaczem. Oderwanie wzroku od pracy raz na jakiś czas to konieczność, jednak popatrywanie na zewnątrz non stop może wpłynąć znacząco na pracę, którą masz do wykonania. Podobnie sprawa ma się w przypadku hałasu – jeśli mieszkasz przy gwarnej ulicy, a Twoje szyby nie są szczelne, hałas może przeszkadzać Ci w pracy.

Niewątpliwie jednak, okno przy biurku nadaje naszej codzienności nieco innego charakteru. Jeśli okno rozprasza się, warto zamontować rolety – w tym przypadku będziesz mógł cieszyć się światłem i widokami, kiedy tylko będziesz chciał.

2 komentarze on Czy biurko pod oknem to dobry pomysł?

  1. Biurko pod oknem? Hmmm… Jeśli już, to tylko bokiem. Przodem to nie dość, że świeci prosto w twarz, to i dostęp do okna jest utrudniony. A zbrodnia dla mnie to postawienie biurka, że się siedzi tyłem do okna. No, chyba że ktoś nie korzysta z komputera…

  2. Mamy mały domek na wsi, zaaranżowaliśmy biurko pod oknem, żeby dziecko w przerwie od pracy i nauki mogło nacieszyć oczy zielenią. Uważam to za strzał w 10, Agatka też zadowolona 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *