Jak ustawić biurko? Przodem do okna? Tyłem? A może lepiej bokiem? Na jakie ustawienie najlepiej się zdecydować? Jak się okazuje, kluczowe znaczenie dla ustawienia biurka ma kwestia oświetlenia.

Jak ustawić biurko ze względu na oświetlenie?

Ustawienie biurka bezpośrednio przy oknie ma swoje zalety. Można się odprężyć, robiąc sobie w pracy przerwę, by poobserwować widok za oknem – jeśli zawiera on w sobie dużo zieleni, pokusa jest wręcz nie do odparcia. Jednak takie ustawienie biurka ma też minusy. Możliwość oderwania wzroku może utrudnić nam koncentrację na wykonywanej pracy.

Ustawienie biurka tyłem do okna nie jest najlepszym pomysłem. Jedną z najistotniejszych kwestii jest tutaj odpowiednie oświetlenie miejsca pracy. Przy oknie za plecami od ekranu będzie się odbijać ostre światło, co powoduje dyskomfort dla oczu i znacznie utrudnia pracę.

By pracować w komfortowych warunkach, monitor powinien być ustawiony bokiem do okna w odległości co najmniej 1 m, a minimalna odległość pracownika od ekranu powinna wynosić 40-75 cm. Po której stronie powinno się mieć światło? To zależy. Jeżeli jesteśmy praworęczni, światło powinno dobiegać z lewej strony, a jeśli leworęczni – z prawej. W ten sposób cień naszej ręki nie będzie nam zasłaniał i utrudniał pracy.

Oczywiście nie zawsze mamy możliwość ustawienia biurka w taki optymalny sposób. Wiele zależy nie tylko od naszych chęci, ale i od możliwości, jakie stwarza pomieszczenie. Może się więc zdarzyć, że będziemy zmuszeni ustawić biurko równolegle do okna. W takim wypadku powinniśmy zainwestować w zasłony, żaluzje bądź rolety, które ograniczą napływ ostrego światła słonecznego. W ten sposób zapobiegniemy zbytniemu zmęczeniu wzroku.

Oczywiście podane tu zasady nie odnoszą się tylko do światła dziennego, wpadającego przez okno. Jeżeli będziemy pracować również przy świetle sztucznym, to je także trzeba wziąć pod uwagę, ustawiając biurko.

biurko przy oknie

Na co jeszcze zwrócić uwagę, ustawiając biurko?

Lepiej nie ustawiać biurka w ten sposób, by nasze plecy znajdowały się na wprost wejścia do pokoju. Nawet jeżeli jest to irracjonalne, w takiej pozycji możemy czuć się nie dość bezpiecznie ze świadomością, że ktoś może niepostrzeżenie się do nas podkraść. Czujemy też, że zagrożona jest nasza prywatność. Takie poczucie dyskomfortu, nawet jeśli nie będziemy sobie zdawali sprawy z jego przyczyn, może wpłynąć na naszą pracę i odbić się na jej wynikach. Czujemy się lepiej i bezpieczniej, kiedy za plecami mamy ścianę.

Jak ustawić biurko w biurze?

Ustawiając biurka w biurze, warto wziąć pod uwagę nie tylko ich ustawienie względem światła i drzwi, ale również pod kątem relacji międzyludzkich. Niekorzystna jest sytuacja, w której pracownicy są zmuszeni siedzieć do siebie plecami. Jeżeli natomiast siedzą do siebie twarzą w twarz, powinno się zapewnić określony dystans między nimi, wynoszący co najmniej 120 cm.

Ustawiając meble w biurze, należy też oczywiście pamiętać o zasadach BHP. Zgodnie z nimi każdy pracownik powinien mieć zapewnione 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia i 2 m2 podłogi niezajętej przez sprzęt i urządzenia biurowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *