Już od najmłodszych lat życia dziecka rodzice powinni zadbać o zachowanie właściwej, zdrowej postawy. Kiedy maluch zaczyna dłuższy czas spędzać w pozycji siedzącej — jak jest m.in. w przypadku pierwszoklasistów — warto wyposażyć pokój dziecięcy w dobre krzesło do biurka. Nasze pociechy będą bowiem na siedząco odrabiać prace domowe, czytać, rysować, grać na komputerze czy oglądać telewizję. Okazuje się, że dzieci w wieku szkolnym siedzą prawie tak długo, jak dorośli. Zadbajmy zatem o ich zdrowie, by uniknąć wad postawy.

Ergonomiczne krzesło dla dziecka

Na rynku jest wiele zdrowych i dobrych foteli ergonomicznych dla dorosłych. Jednak taki mebel nie będzie odpowiedni dla naszych pociech, zwłaszcza gdy mówimy o przedszkolakach czy dzieciakach z początkowych klas szkoły podstawowej. Ergonomiczne krzesło dla dziecka powinno spełniać określone wymagania, by pomagało utrzymywać zdrową postawę. Chodzi tutaj przede wszystkim o wymiary i wysokość siedziska oraz oparcia, które muszą być dostosowane do niższego wzrostu.

krzesło ergonomiczne dla dziecka, różowe

Co powinno mieć dobre krzesło ergonomiczne dla dziecka?

Wybierając krzesło do biurka dla dziecka, zwróćmy zatem uwagę na poniższe kwestie:

  1. Możliwość oparcia stóp o podłogę lub podnóżek, który posiada część modeli dziecięcych. Trudno jest siedzieć prawidłowo, kiedy stopy nie mają podparcia. Plecy automatycznie przybierają nieprawidłowy kształt i trzeba się na tym skupiać, by zachować anatomiczną postawę – czego dzieci oczywiście nie będą robić.
  2. Siedzisko na tyle małe, by dzieciak mógł się wsunąć plecami do samego oparcia. Jeśli siedzisko będzie zbyt głębokie, może uwierać pod kolanami i dziecko nie będzie w stanie oprzeć się prawidłowo o oparcie – nie będzie do niego dosięgać. Wtedy jedyny sposób na oparcie pleców to pozycja prawie półleżąca z niepodpartym odcinkiem lędźwiowym i mocno zaokrąglonym odcinkiem piersiowym kręgosłupa. To jedna z bardziej typowych sytuacji wśród dzieci i młodzieży, które mają wpływ na powstawanie wad postawy. Taki problem często zauważalny jest w przypadku używania tzw. foteli gamingowych, które dziecięce są tylko z wyglądu, kolorystyki, ale rozmiary mają często jak krzesła dla dorosłych czy starszej młodzieży.
  3. Oparcie z wyprofilowaniem lędźwiowym. Kiedy już krzesło dziecięce do komputera czy biurka jest odpowiednich wymiarów, powinno też mieć właściwy kształt oparcia. Warto, by w dolnej części miało podparcie lędźwiowe, czyli po prostu lekkie wybrzuszenie. To pomoże utrzymać dziecku pionową pozycję podczas siedzenia i zabezpieczy przed robieniem tzw. okrągłych pleców.

Poza wymienionymi wyżej elementami niektóre dobre krzesła do biurka dla dziecka mają jeszcze dodatkowe funkcje, jednak te trzy powyższe są wręcz niezbędne. Ergonomiczne krzesło dla dziecka może mieć też np. regulowane oparcie „góra-dół”, dzięki czemu dłużej będzie służyć jednemu dziecku. Może mieć wysuwane siedzisko, by jeszcze lepiej dopasować je do budowy ciała. Natomiast nie jest to konieczność. Krzesła dziecięce nie muszą być tak skonstruowane i wyposażone, jak fotele ergonomiczne dla dorosłych. Dzieci bowiem nie używałyby i tak tych wszystkich funkcji.

Duży wybór krzeseł do biurka dla dziecka znajdziesz m.in. w sklepie mildis.pl specjalizującym się w zdrowym siedzeniu.

Kiedy kupujemy meble do pokoju dziecięcego, zwykle kierujemy się ich wyglądem, ogólną jakością, a często zapominamy o funkcjonalności. W przypadku krzesła biurowego, zwłaszcza krzesełka dziecięcego do biurka, ma to jednak znaczenie pierwszorzędne. Pamiętajmy o tym, z myślą o zdrowiu naszych dzieci.

1 Comment on Dobre krzesło do biurka dla dziecka – jakie?

  1. Wiem, że dzieci tego nie chcą, ale lepiej wybierać ergonomiczne krzesła, nawet jakby miały być brzydkie. Ich plecy kiedyś za to podziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *