Biurko to jeden z tych mebli, które pełni istotną rolę w każdym domu. Na nim się pracuje, uczy, realizuje swoje zainteresowania. W sklepach nie brakuje tych produktów, ale czasem, by dopasować je do swoich potrzeb, lepiej zrobić je samodzielnie. W jaki sposób? Jak z blatu zrobić biurko?

Czy warto zrobić biurko samemu?

Warto zadać sobie jedno podstawowe pytanie odnośnie tego, czy w ogóle warto bawić się w samodzielne wykonanie mebla, jakim jest biurko. To będzie zależało od tego, jakie mamy potrzeby. Wprawdzie na rynku nie brakuje szerokiego wyboru tego typu asortymentu. Można przebierać między różnymi wielkościami, kolorami, kształtami, materiałami itd. Mimo wszystko może się zdarzyć, że dostępne produkty, pomimo swojej różnorodności, nie spełniają naszych oczekiwań i potrzeb. W takich przypadkach można zastanowić się nad dwoma rozwiązaniami.

Po pierwsze można zlecić firmie meblarskiej czy stolarzowi, aby wykonał takie biurko według naszych wytycznych. Wówczas uzyskamy produkt na indywidualne zamówienie, który będzie wyjątkowy i niepowtarzalny. To oczywiście kosztuje i nierzadko więcej, niż zakup gotowego mebla. Drugą opcją jest samodzielne wykonanie. Jeżeli posiada się, choć minimalne zdolności manualne, a także odpowiednie narzędzia i elementy, da się to zrobić we własnym domu. Nie trzeba przy tym robić wszystko od zera – w sklepach nie brakuje części i akcesoriów, jak również można do tego celu wykorzystać stare meble i dać im nowe życie.

Biurko z komputerem

Jak zrobić biurko z blatu?

W biurku najważniejszy jest blat, najczęściej wykonany jest on z drewna lub sklejki, ale z powodzeniem możliwe jest wykorzystanie do tego celu palety. W miarę możliwości możemy też wykorzystać jakiś stary blat – niekoniecznie z od biurka, może być to też pozostałość po stole. Musi nam odpowiadać jedynie wielkość, która będzie naszą przestrzenią roboczą. Jeżeli mamy ten konkretny element, jedynie co nam pozostanie, to zamontowanie nóg czy też stelaży, na którym stanie.

Jak zrobić nogi do blatu biurka?

Podobnie jak w przypadku blatów, także tworząc podstawę mamy kilka możliwości, przy czym potrzebne materiały mogą być pod ręką, albo będzie trzeba je zakupić, na przykład w sklepie budowlanym. Mogą być to kozły, palety, albo nogi drewniane lub metalowe. Ciekawą opcją jest także wykorzystanie ramy łóżeczka dziecięcego. Jeżeli zostały nam stare regały, one także mogą nam dobrze posłużyć, podobnie jak metalowe wsporniki, które montuje się bezpośrednio do ściany. Kto powiedział, że biurko potrzebuje nóg?

Co będzie potrzebne do zrobienia biurka?

Podstawowe elementy zostały już wymienione, czyli blat, a także jego podstawa, którą mogą być nogi, albo wspornik. Jeżeli wielkość nam odpowiada to tym lepiej, jeżeli nie do końca, czasem konieczne będzie np. przycięcie niektórych elementów. Jednakże, aby złożyć wszystko w całość, potrzebne będą zarówno umiejętności, jak i właściwe narzędzia. Mogą być to wkręty lub specjalny klej, który wszystko utrzyma w całości. Trzeba pamiętać, aby tak złożone biurko cechowało się stabilnością i wytrzymałością, by przy pierwszym lepszym ruchu nie rozleciało się na części.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *