Masz własną firmę lub pracujesz zdalnie? A może po pracy realizujesz swoje pasje, takie jak pisanie bądź robienie i obróbka zdjęć? W takich wypadkach (i nie tylko) potrzebujesz ergonomicznego biurka. Jakie cechy powinno spełniać? Czy będzie droższe od „zwykłego”? Wyjaśniamy, dlaczego warto poświęcić wyborowi biurka nieco więcej czasu.

Ergonomiczne biurko, czyli jakie?

Na początku mamy złą wiadomość. Jeśli pójdziesz do sklepu meblowego i poprosisz o ergonomiczne biurko, to możesz wprowadzić sprzedawcę w konsternację. A nawet, jeśli tego nie pokaże po sobie, to może Ci oferować… jakiekolwiek biurka.

Dlaczego? Ponieważ ergonomiczne biurko to nie jest żaden konkretny typ, czy model (choć producenci w celach reklamowych mogą go tak nazywać). W skrócie jest to mebel, który jest dostosowany do kręgosłupa. W praktyce praca przy nim nie powinna być dużym obciążeniem dla zdrowia.

Aby było to możliwe, musi spełniać kilka cech, o których zaraz napiszemy. Wcześniej jednak chcemy odpowiedzieć na pytania, czy taki mebel jest droższy i czy warto go kupić.

W pierwszym przypadku odpowiedź brzmi: to zależy. Ergonomiczne biurko może wcale nie musi być droższe niż designerski model z popularnego sklepu. Ale jednocześnie zwykle jest droższe, niż najtańsze meble, ponieważ jego konstrukcja jest nieco inna. Czy warto go kupić? Zdecydowanie. Niezależnie od tego, czy mowa jest o biurku dla ucznia, studenta czy dla freelancera, który pracuje w domu. Jeśli przy nim spędzasz większą część swojego dnia, to zadbanie o kręgosłup powinno być Twoim priorytetem. W innym wypadku szybko się to odbije na Twoim zdrowiu.

Cechy ergonomicznego biurka

W sieci znajdziesz wiele porad dotyczących tego, jaka powinna być optymalna wysokość biurka, na jakiej wysokości powinien znajdować się monitor umieszczony na nim etc. Kierując się nimi, można bardzo dobrze dopasować ten model. Ale co w sytuacji, gdy korzysta z niego kilka osób? Lub gdy w sklepach nie ma produktu, który by idealnie spełniał Twoje potrzeby? No właśnie.

Dlatego podstawą cechą ergonomicznego biurka jest jego możliwość regulacji. Powinieneś móc swobodnie ustawiać jego wysokość. Oprócz tego zaleca się, aby blat był pochylany, co również można zmieniać.

Mebel powinien być na tyle wysoki, aby móc oprzeć nogi na podnóżku, co zmniejsza obciążenie kolan. Oprócz tego ważne jest, aby był głęboki, zapewniał możliwość ustawienia monitora w optymalnej odległości od oczu.

W przypadku, gdy jest to biurko do komputera, to dodatkowo powinno mieć otwory techniczne na kable.

Fotel biurowy

Choć mowa jest o biurku, to tak naprawdę na nic zda się ergonomiczny mebel, gdy krzesło, na którym siedzisz, nie spełnia podstawowych wymogów. Dlatego oprócz tego musisz pomyśleć jeszcze o ergonomicznym fotelu.

Przede wszystkim, musi on być dopasowany do biurka, umożliwiać swobodne wsuwanie się pod niego. Dlatego kluczowa jest tu również kwestia regulacji wysokości siedziska oraz podpórek na ręce. Również oparcie musi być regulowane, aby stanowiło odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Nowoczesne krzesła uwzględniają jego krzywizny, dzięki czemu odciążają mięśnie pleców, zmniejszają napięcie w nich.

I tutaj mamy złą wiadomość, ponieważ najczęściej ceny takich foteli biurowych zaczynają się od kilkuset złotych. Lecz gdy przy biurku spędzasz kilka godzin dziennie, jest to wydatek konieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *